راهنمای خرید کیس استوک
راهنمای خرید کیس دست دوم

خرید کیس دست دوم یا استوک در اوضاع فعلی بازار یکی از بهترین، اقتصادی ترین و منطقی ترین تصمیماتی است که هر کسی می تواند بگیرد و به واسطه آن، با هزینه ای معقول، یک کامپیوتر شخصی یا کاری استاندارد تهیه کند. اما در مقابل چند نکته مهم وجود دارد که مبنی بر رعایت آن، می توان از وارد شدن ضرر و زیان جلوگیری کرد. به هر حال تجهیزات دست دوم اگر با دقت عمل انتخاب نشوند، می توانند موجب دردسرهای عظیم تر شده و در نهایت اتفاقی که رخ می دهد این است که افراد هزینه یک کیس دست دوم را پرداخت می کنند، اما این کیس کارایی استفاده حتی در موارد خیلی ساده و معمول را ندارد.

به هر حال کشورمان در شرایط تحریم قرار دارد و بیش از ۹۹ درصد قطعاتی که این روز ها، در بازار کامپیوتر از آن استفاده می شود وارداتی خواهد بود. مبنای واردات هم قیمت ارز خواهد بود.

پردازنده، رم، مادربرد، گرافیک و… توسط کشورهای خارجی و گاها امریکا تولید می شوند و وقتی قیمت جهانی آن ها افزایش یابد و نرخ دلار در مقایسه با ریال افزایش پیدا کند. به طبع خرید یک کیس دست دوم ساده هم تبدیل به کابوس می شود. گاهی خرید دست دوم، انتخاب کیسی استوک با هزینه ای پایین، می تواند هوشمندانه و منطقی تر باشد. البته در صورتی که به درستی انجام شود. در این مقاله قصد داریم راهنمای خرید کیس استوک را با شما کاربران سایت تکنونما بررسی کنیم.

technonama case usad راهنمای خرید کیس دست دوم

کیس دست دوم چیست؟

در واقع کیس های دست دوم یا از قبل آماده سازی و اسمبل شده و سخت افزار آن ها مدتی مورد استفاده قرار گرفته است. یا صرفا محفظه کیس از قطعات استوک و دست دوم پر شده است. در نهایت این یعنی احتمالا هیچ کدام از قطعات گارانتی رسمی شرکتی ندارد. اما می توانید آن را از مراکزی تهیه کنید که در زمینه خرید کیس استوک خدمات ارائه می دهند. کیس دست دوم با مدل های استوک متفاوت است. خرید کیس دست دوم در صورتی که با دقت بالا و منطقی انجام شود. می تواند از هزینه های اضافه جلوگیری کند.

کیس استوک معمولا قبلا توسط کسی مورد استفاده قرار نگرفته و از نظر فنی یک سخت افزار به مراتب نو تر است. اما به هر حال خرید کیس دست دوم یعنی پرداخت هزینه کم تر و بهره وری بیشتر. در مقابل باید به این موضوع توجه داشته باشید که سخت افزار کامپیوتر نیمه عمری مشخص خواهد داشت و اگر این نیمه عمر بگذرد، به طبع راندمان کاری کامپیوتر دچار نقص و ضعف می شود.

 

technonama 12341 راهنمای خرید کیس دست دوم

چرا کیس استوک به جای نو؟

سوال مهمی که مطرح می شود این است که آیا خرید کیس دست دوم منطقی است؟ آیا تمامی کیس های دست دوم می توانند نیاز ما را رفع کنند؟ آیا شرایطی وجود دارد که مبتنی بر آن، ما حتما باید کیس نو خریداری کنیم و کیس دست دوم به کار ما نمی آید؟

در پاسخ به سوال اول باید بگوییم که بله، اگر انتخاب شما هوشمندانه و با بررسی های دقیق باشد می توانید تا حد زیادی از نهایت بهره وری یک کیس دست دوم استفاده کنید. در مقابل هزینه ای حتی تا ۵۰ دصد کم تر در برخی مواقع پرداخت کنید و مشخصاتی درست مانند یک کیس عالی نو داشته باشید.

خرید کیس از چند جهت نسبت به لپ تاپ یا دیگر تجهیزات به صورت دست دوم آسان تر و منطقی تر است. اول این که شما همواره می توانید تمامی قطعات مادربرد و کیس دست دوم خود را تعویض کرده و یا در صورت نیاز به آن درگاه هایی را اضافه کنید. در صورتی که این موضوع در مورد لپ تاپ ها و یا گجت های هوشمند امروزی دیگر، با محدودیت مواجه است.

در پاسخ به سوال دوم باید متذکر شویم که منطقا همه کیس های دست دوم نمی توانند انتخاب استانداردی باشند. به هر حال کیس ها هم مانند یک خودرو، قطعاتی درون خود جای داده اند که شاید این قطعات در اثر استفاده اشتباه، نوسان و شوک وارد نقص های فنی زیادی داشته باشند.

ضمن این که همیشه و در هر شرایط حتی حرفه ای ترین استفاده ها نظیر تدوین، کارهای گرافیکی و مهندسی یا توسعه نرم افزار و… شما می توانید به سراغ خرید کیس دست دوم بروید. هیچ منعی برای انتخاب یک کیس دست دوم وجود ندارد. حتی اگر قرار است از کیس به عنوان سرور هم استفاده کنید. خرید نوع با کیفیت و استاندارد آن که مورد تست و بررسی قرار گرفته است می تواند تمامی نیازهای شما را رفع و فصل کند.

یک میز شامل مانیتور، کیس استوک ، کیبرد ، پرینتر و اسکنر

نکات مهم در خرید کیس استوک | راهنمای خرید کامپیوتر دست دوم

کافی است جستجویی در اینترنت داشته باشید. با فروشگاه های زیادی مواجه می شوید که عرضه کننده سخت افزار دست دوم هستند.

در صورتی که قصد خرید کیس دست دوم را دارید، به چند موضوع مهم و حیاتی دقت کنید. این موضوعات تا حد زیادی وابسته به مشخصات فنی و نوع قطعات مورد استفاده در دستگاه خواهد بود. به هر حال کامپیوترهای دسکتاپ متشکل از یک کیس و چندین قطعه هستند.

بررسی سطح نیاز

در بین تمامی شروطی که برای خرید کیس دست دوم باید بررسی شود، اولین موضوع مرتبط با حوزه کاری و نیاز شما خواهد بود. ممکن است کیس را برای انجام کارهای ساده، تدوین تصویر و انجام کارهای گرافیکی و یا حتی گیمینگ و بازی نیاز داشته باشید. در این صورت به طبع سخت افزار معمولی نیاز شما را برآورده نمی کند. مشخصه هایی مانند رم، پردازنده، کارت گرافیک و هارد از جمله مهم ترین فاکتورهای انتخاب هستند که در ادامه بیشتر در مورد آن ها توضیح می دهیم.

بررسی اصالت و سلامت قطعات

در هر کامپیوتر، ممکن است یک سری قطعات تعویض و یا تعمیر شده باشند. تعدادی از این قطعات هم احتمالا مدت زمانی است که مورد استفاده قرار گرفته اند و یا حتی ممکن است دیگر قادر به انجام پردازش های مورد نیاز نباشند. البته خبر خوب در مورد کیس کامپیوتر این است که شما حتی بیش از ده سال هم می توانید از آن استفاده کنید. در این زمینه، باید کمی با بررسی های فنی آشنا باشید. یعنی بتوانید با استفاده از نرم افزارها و یا داده هایی که روی خود سخت افزارها ثبت شده، عمر دستگاه ها را بررسی کنید.

قیمت کیس: شرطی مهم برای انتخاب

کیس های بیش از حد ارزان در اوضاع فعلی بازار، به طبع نمی توانند انتخاب خوبی برای شما باشند. این کیس ها احتمالا سخت افزار استانداردی ندارند و یا این که بعد از چند ساعت کار کردن، شما را ناچار به ریستارت می کنند. در نتیجه بهتر است که نسبت به این موارد حساس باشید. همین طور باید کیس را از یک فروشنده شناخته شده بخرید که قیمتی منطقی به شما اعلام کند. در غیر این صورت صرفا با حاشیه سود بالاتر مواجه می شوید. در صورتی که حتی فروشنده هم احتمالا قیمت واقعی کیس را نمی داند. در واقع ارزش گذاری روی قطعات کیس دست دوم اهمیت زیادی دارد.

technonama case note راهنمای خرید کیس دست دوم

چرا قیمت ها متفاوت است؟

یکی دیگر از پرسش های پرتکرار کاربران در مورد قیمت و خرید کیس دست دوم، تفاوت های به وجود آمده در بازار خواهد بود. این که چرا یک فروشگاه یک سخت افزار را با مشخصات مشابه گران تر می فروشد! به هر حال بازار کامپیوتر فرمول خاص خود را دارد و یا اگر کمی منطقی تر صحبت کنیم، می توان گفت که اصلا فرمول استانداردی برای قیمت گذاری ندارد. در این بین برخی از سخت افزارها ممکن است گارانتی داشته باشند. برخی سیستم ها لوازم جانبی دارند. می توانید از مانیتور دست دومی که همراه کیس عرضه می شود هم استفاده کنید.

ممکن است کاربر و یا صاحب قبلی، یک سری قطعات به کیس اضافه کرده باشد. مثلا امروزه روی بیشتر کیس ها از حافظه SSD یا خشک استفاده می شود. در این صورت سخت افزار گران تر خواهد بود و از آنجایی که حافظه هیبریدی گران تر است، در نتیجه قیمت کیس بالاتر می رود.

برخی فروشندگان نیز خدمات نرم افزاری به شما ارائه می دهند که در قبال آن از شما هزینه دریافت می کنند. این خدمات شامل نصب ویندوز، نصب نرم افزار یا سیستم عامل دلخواه شما خواهد بود.

بزرگترین اشتباهات هنگام خرید کیس دست دوم 

خرید کیس های دست دوم به لطف وب سایت ها و فروشگاه های پرتعدادی که در این زمینه فعالیت می کنند آسان است، اما سوال مهم این خواهد بود که آیا کامپیوتر مناسبی برای کسب و کار خود انتخاب کرده اید؟ آیا تمامی جوانب را بررسی کرده و چندگانه اشتباه های متداول در این مورد را انجام نداده اید؟

عدم ارتقاء رم

حافظه که RAM نیز نامیده می‌شود، بر تعداد برنامه‌هایی که می‌توانید به‌طور هم‌زمان باز کنید بدون اینکه سیستم شما کند یا خراب شود، تأثیر می‌گذارد. به حافظه مانند میز اداری خود فکر کنید. داشتن حافظه بیشتر مانند داشتن یک میز بزرگتر است، جایی که می توانید پروژه ها و کاغذهای بیشتری را به یکباره بچینید، بدون اینکه چیزی دفن شود (که سرعت شما را کاهش می دهد).

اگر دوست دارید تعداد زیادی مرورگر و برنامه به طور همزمان باز شوند – و/یا پردازش ویدیو یا عکس زیادی انجام می دهید، باید روی حافظه بیشتری سرمایه گذاری کنید – ۱۶ تا ۳۲ گیگابایت. اگر یک کاربر معمولی آفیس هستید ۸ گیگابایت کافی است و در هزینه شما صرفه جویی می کند. برخی رایانه ها امکان ارتقاء رم ندارند و یا خیلی شما را محدود می کنند. در نتیجه این موضوع مهم است.

عدم توجه به سری پردازنده

در صورتی که در زمینه استفاده از کامپیوتر حرفه ای هستید، صرفا به نوع پردازنده دقت نکنید. گاهی یک پردازنده نسل جدید i5 به مراتب قوی تر از پردازنده i7 با مصرف بهینه خواهد بود. حتی می توانید پردازنده های نسل جدید را با پردازنده های نسل قدیم از نظر سرعت اجرای نرم افزارها، کش و… مقایسه کنید.

عدم توجه به راندمان کاری سخت افزار

بارها پیش آمده که یک کامپیوتر پس از ۶۰ دقیقه کار کردن، دچار مشکل و نقص می شود. در این صورت اگر محصول را از یک فروشگاه معتبر خریداری نکرده باشید احتمالا دچار مشکل می شوید. گارانتی تضمین کیفیت و اصالت کالا یکی از بهترین روش ها برای کنترل این موضوع است.

فضای هارد

اگر از رایانه خود فقط برای گشت و گذار در وب و ایمیل استفاده می کنید و بیشتر داده های شما در فضای ابری یا روی سرور است، می توانید با یک هارد دیسک کوچکتر کار کنید. اگر می‌خواهید روی رایانه محلی خود کار کنید، و یا با فایل‌های حجیم اوضاع متفاوت است و به فکر انتخاب کیس با هارد بیشتر و حتی یک هارد اس اس دی جداگانه باشید. دقت کنید که می توانید سیستم عامل و نرم افزارها رو روی هارد SSD نصب کنید و در دیگر مواقع به سراغ هارد معمولی یا H.D.D بروید.

case stock technonama راهنمای خرید کیس دست دوم

چطوری هوشمندان خرید کنیم؟ | راهنمای خرید کیس استوک

شاید مهم ترین مبحث در هنگام خرید یک کیس دست دوم، توجه به امکان ارتقاء آن باشد. در صورتی که بتوانید به کیس خود کارت گرافیک جدید تر، رم بالاتر و پردازنده قدرتمند تر یا رم بیشتری اضافه کنید، به طبع می توانید با کمی هزینه شرایط را به نفع خودتان تغییر دهید. البته این در صورتی است که واقعا به ارتقاء سخت افزاری نیاز داشته باشید. ضمن این که این روز ها روش های خرید اینترنتی محبوبیت زیادی دارند. شما می توانید از طریق نماد اعتماد الکترونیک و نشان ثبت ملی اصالت یک فروشگاه را تست کنید و یا حتی در صورت نیاز با آن ها تماس برقرار کنید.

اگر همه چیز درست باشد خرید کیس دست دوم به صورت اینترنتی بهترین راهکار حال حاضر خواهد بود. حتما از فروشگاه هایی خرید کنید که دامنه مسئولیت مشخصی در مورد دستگاهی دارند که به شما فروخته اند. در این صورت همه چیز منطقی پیش می رود و انتخاب شما از هر نظر استاندارد ترین حالت خواهد بود. شرط آخر مقایسه بر حسب قیمت خواهد بود. در این مورد اکتفا می کنیم به ضرب المثلی که می گوید هیچ ارزانی بی حکمت نیست. یعنی در صورتی که یک کیس با مشخصات سخت افزاری مناسب بیش از حد ارزان است، کمی باید به قضیه مشکوک شوید.

فراتر از آن باید مقایسه قیمت انجام دهید. چون گاهی فروشنده ممکن است از عدم آگاهی شما سوء استفاده کرده و صرفا بخواهد حاشیه سود خود را بالا ببرد. در مورد کیس می توانید قیمت تمامی قطعات و حتی باکس کیس را به صورت جداگانه محاسبه کرده و سپس در این مورد با یک جمع و تفریق ساده، تا ۹۰ درصد قیمت واقعی یک کیس با مشخصات سخت افزاری که دارد را محاسبه کنید.

کیس دست دوم بخرم یا نو؟

با توجه به شرایط اقتصادی کشور و بالا بودن قمیت کامپیوترهای نو بهترین گزینه و راه حل مقرون به صرفه کیس استوک می باشد. البته هنگام خرید باید مراقب باشیم.

از کجا کیس دست دوم بخرم؟

با توجه به اینکه در حوزه کالای استوک فروشگاه های زیاد فعالیت می کنند. توصیه می کنیم از فروشگاه های معتبر مانند تکنونما که چندین سال سابقه در این بازار را دارند خرید کنید.

چطوری باید کیس رو تست کنم؟

برای کالای استوک سعی کنید حضوری اقدام به خرید بکنید که خودتون کیس رو از نزدیک چک کنید. از لحاظ ظاهری ، رم،هارد و پورتها حتما کیس نگاه کنید.