بهترین آنتی ویروس های رایگان برای کامپیوتر
بهترین آنتی ویروس رایگان برای کامپیوتر

بهترین آنتی ویروس رایگان برای کامپیوتر در سال جدید

آنتی ویروس برای جلوگیری از بدافزارها و ویروس ها نرم افزاری ضروری برای هر کامپیوتری می باشد که در ادامه با بهترین آنها که به صورت رایگان وجود  دارند آشنا می شویم.

یک نرم افزار آنتی ویروس خوب و کارا باید دارای ویژگی های زیر باشد :

در واقع میتوان گفت آنتی ویروس یک نرم افزارست  که از کامپیوتر و حتی میتوان گفت از هر دیوایس الکترونیکی در برابر بدافزار و یا ویروس ها محافظت به عمل می آورد. در اینجا میتوان گفت که اشخاص و سازمان ها برای حفاظت از تمامی اطلاعات خود در برابر این بدافزارها ملزم به استفاده از این نرم افزارهای حفاظتی هستند.

ویژگی هایی که یک آنتی ویروس باید داشته باشد تا از اطلاعات شما محافظت کند :

  • اسکن کردن در زمان واقعی 

اسکن بدون تاخیر یکی از ویژگی های اصلی برای هر آنتی ویروسی می باشد. اسکن ها به دو صورت اتوماتیک و یا دستی میتواند انجام شود که در حالت اتوماتیک این اسکن به صورت مداوم انجام شده و در حالت دستی میتوان این اسکن را به صورت برنامه ریزی شده انجام داد.

  • عملکرد بدون تاخیر

طراحی ساده و جذاب رابط کاربری و اینکه آنتی ویروس بدون تاثیر منفی بر برنامه های دیگر در پس زمینه اجرا شود باعث استفاده ی راحت تر کاربر و همچین عملکرد بدون تاخیر آن خواهد شد که این امری مهم برای هر کاربر خواهد بود.

  • دریافت اپدیت منظم و خوکار

در صورتی که هر آنتی ویروس از آپدیت های منظم برخودار باشد باعث میشود این نرم افزار از ویروس ها و بدافزارهای جدید آگاه شده و در مقابل آنها عملکرد بهتری داشته باشد ، همچنین آپدیت خودکار باعث میشود که در صورت فراموشی کاربر برای آپدیت دستی این امر به تاخیر نیفتاده و سیستم دچار مشکل نشود.

  • قابلیت ارائه برای سیثستم عامل های مختلف

وقتی که یک آنتی ویروس قابلیت اجرا روی چندین سیستم عامل را داشته باشد برای کاربر جذاب تر خواهد بود زیرا باعث میشود کاربر از این نرم افزار روی چندین سیستم عامل بتواند استفاده کند و همچنین زمان کمتری برای یادگیری آنتی ویروس خواهد گذاشت.

برترین آنتی ویروس های رایگان برای کامپیوتر در سال ۲۰۲۴

در ادامه ی این مطلب با  ۱۰ مورد از بهترین آنتی ویروس رایگان برای کامپیوتر آشنا خواهیم شد که از نظر کاربران عملکرد بهتری در مقایسه با دیگر نرم افزارهای ضد ویروس داشته اند. در ضمن شما با توجه به نیاز شخصی خودتان و همچنین با توجه به موارد ذکر شده که در بالا اشاره شد میتوانید بهترین انتخاب را از بین آنتی ویروس های زیر داشته باشید :

۱۰- آنتی ویروس Malwarebytes

آنتی ویروس Malwarebytes

Malwarebytes یکی از نرم افزارهای امنیتی رایگان با رتبه ی برتر می باشد که به کاربران اجازه میدهد در برابر ابتدایی ترین بد افزارها از سیستم خود محافظت کرده و همچنین این آنتی ویروس توسط چندین آزمایشگاه محصول مورد تایید قرار گرفته است.

نسخه رایگان این ضدویروس از اسکن قدرتمندی برای شناسایی انواع بدافزارها و ویروس ها برخوردار میباشد که دارای عملکردی روان و اسکن سریع و کاربر پسند میباشد ، البته باید به این موضوع توجه داشت که نسخه ی رایگان این نرم افزار از اسکن بدون وقفه برخوردار نبوده و همچنین قابلیت آپدیت خودکار را نداشته و برای رفع این دو موضوع باید نسخه ی پولی این آنتی ویروس را تهیه کنید.

Malwarebytes سازگاری کاملی با سایر نرم افزارهای امنیتی نصب شده بر روی سیستم شما داشته و شما میتوانید برای حفاظت از تنظیمات برنامه بر روی آن رمز عبور قرار دهید.

۹- آنتی ویروس TotalAV

آنتی ویروس TotalAV

TotalAV یک نرم افزار امنیتی میباشد که توسط بیشتر از ۲۵ میلیون کاربر مورد استفاده قرار میگیرد . این آنتی ویروس همانند Malwarebytes از اسکن بدون وقفه و همچنین آپدیت خودکار برخوردار نمی باشد.

حذف فایل های اضافی و عملکرد بدون تاخیر و روان این نرم افزار امنیتی یکی از نکات مثبت آن میباشد.

آنتی ویروس TotalAV با انواع سیستم عامل های مختلف مانند ویندوز ، اندروید و حتی تمامی محصولات شرکت اپل و ایمک استوک اپل سازگاری کامل دارد.

۸-آنتی ویروس Bitdefender

آنتی ویروس Bitdefender

نسخه ی رایگان آنتی ویروس Bitdefender که به تازگی تغییراتی داشته است از سیستم دفاعی چند لایه بهره میبرد و همچنین محافظتی سریع را ارائه میدهد و از اسکن اتوماتیک نیز بهره مند می باشد.

حفاظت برتر در برابر انواع ویروس ها ، اسکن بی درنگ و سریع و با زمان بندی که از شیوه ی اسکن ابری بهره میبرد باعث میشود که سیستم شما دچار کاهش سرعت نشود.

نرم افزار حفاظتی Bitdefender که برای سیستم عامل های ویندوز ، مک و اندروید در دسترس میباشد در برابر تهدیدات امنیتی مبتنی بر بستر وب هم کارامد بوده با تشخیص عالی خود باعث عملکرد عیب و نقص سیستم شما میشود.

متاسفانه نسخه ی رایگان این نرم افزار در تاریخ ۳۰ ژوئن ۲۰۲۲ به پشتیبانی از نسخه ی رایگان ویندوزی خود پایان داد.


بیشتر بخوانید: راهنمای خرید مانیتور استوک


۷-آنتی ویروس ZoneAlarm

آنتی ویروس ZoneAlarm

ZoneAlarm دیگر آنتی ویروس رایگان برای کامپیوتر است که توسط کمپانی نرم افزاری Check Point Software Technologies ایجاد شده است .

نسخه ی جدید این آنتی ویروس که به صورت رایگان منتشر شده است دارای ویژگی های درخور توجهی میباشد از جمله ی آن میتوان به راه اندازی و اجرای فایروال داخلی ، اسکن سریع و حفاظت عالی در برابر بدافزارها ارائه میدهد. همچنین این آنتی ویروس از قابلیت اسکن برنامه ریزی شده هم بهره میبرد.

۶-آنتی ویروس Panda

آنتی ویروس Panda

آنتی ویروس Panda یک نرم افزار امنیتی میباشد که توسط شرکت امنیتی Panda Security توسعه داده شده است و بر پایه Cloud می باشد .

این نرم افزار امنیتی در بین چند نرم افزار برتر امنیتی قرار میگیرد و دارای نسخه های پولی و رایگان میباشد و در برابر تمامی بدافزارها محافظتی بی نقص دارد و میتواند حافظه های جانبی که به سیستم متصل میشود را هم اسکن نماید.

نسخه ی رایگان این آنتی ویروس از قابلیت اسکن برنامه ریزی شده و دستی بهره میبرد که این خود یک ویژگی عالی برای نرم افزار Panda میباشد.

همان طور که در بالا اشاره کردیم این نرم افزار امنیتی مبتنی بر Cloud میباشد به این معنی که تمامی کارها مانند اسکن بدافزارها خارج از سیستم پردازشی کامیپیوتر شما انجام شده که این خود باعث افزایش سرعت این نرم افزار شده و بر روی عملکرد سیستم شما اثر منفی نمیگذارد.

سبک بودن نرم افزار و نصب خودکار آپدیت های مننتشر شده بدون دخالت کاربر از دیگر نکات مثبت این نرم افزار امنیتی میباشد.

این مطلب درست میباشد که نسخه ی پولی این آنتی ویروس از ویژگی های قابل توجهی بهره مند میباشد اما نسخه ی رایگان آن که برای ویندوز و اندروید در دسترس میباشد هم دارای قابلیت عالی برای اسکن بد افزارها بوده و یک محافظ امنیتی خوب برای سیستم شما محسوب میشود.

۵-آنتی ویروس Kaspersky

آنتی ویروس Kaspersky

آنتی ویروس Kaspersky یک قول امنیتی در دنیای نرم افزارهای امنیتی میباشد که نیازهای سازمان ها و شرکت های بزرگ و کوچک و همچنین افراد را به بهترین نحو براورده میسازد.

متاسفانه نسخه ی رایگان این آنتی ویروس از قابلیت اسکن خودکار بهره مند نمیباشد و کاربر باید به صورت دستی به اسکن بدافزارها بپردازد.

آنتی ویروس kaspersky  بر روی سیستم عامل های ویندوز و اندروید و Ios قابل نصب میباشد و بر روی چند سیستم قابل استفاده میباشد.


بیشتر بخوانید: راهنمای خرید لپ تاپ استوک


۴ – آنتی ویروس Avira 

آنتی ویروس Avira

آنتی ویروس Avira یک آنتی ویروس امنیتی قدرتمند میباشد که براساس امنیت مبتنی بر رمز عبور میباشد. اسکن خودکار و حفاظت همه جانبه در برابر تمامی بدافزارها از ویژگی های خوب این نرم افزار امنیتی میباشد.

آنتی ویروس Avira با عملکرد بهینه ی خود بر روی عملکرد سیستم و باتری آن اثر منفی نمیگذارد ولی متاسفانه این آنتی ویروس از قابلیت آپدیت خودکار بهره مند نمیباشد و این کار باید به صورت دستی توسط خود کاربر انجام گیرد.

متاسفانه نسخه ی رایگان نرم افزار Avira فقط در نسخه ی ویندوزی در دسترس میباشد.

ویژگی هایی مانند رابط کاربری هوشمند ، VPN رایگان محدود (ماهیانه ۱ گیگابایت) و بهینه سازی سیستم و حفظ حریم خصوصی از خصوصیات جذاب این نرم افزار امنیتی قوی میباشد.

۳ -آنتی ویروس Adware

آنتی ویروس Adware

آنتی ویروس قدرتمند Adware که توسط شرکت امنیتی Adware که یکی از پیشگامان حوزه ی امنیت و نرم افزارهای ضدجاسوسی میباشد توسعه داده شده است.

این نرم افزار امنیتی از اسکن هوشمند در نسخه ی رایگان خود بهره میبرد و اسکن بلافاصبله باعث میشود تا سیستم شما در برابر انواع تهدیدات احتمالی ایمن بوده و همچنین به دلیل اینکه این نرم افزار در پس زمینه اجرا میشود به شما اجازه میدهد که به راحتی به سایر نرم افزارهای خود دسترسی داشته باشید.

یکی دیگز از ویژگی های خوب این نرم افزار امنیتی قابلیت آپدیت خودکار و سفارشی سازی تنظیمات میباشد اما متاسفانه این نرم افزار فقط به نسخه ی ویندوزی (ویندوز ۷ تا ۱۱) محدود میباشد.

۲ -آنتی ویروس AVG

آنتی ویروس AVG

آنتی ویروس AVG یکی از بهترین نرم افزارهای امنیتی برای سیستم شما میباشد که میتواند از کامپیوتر شما در برابر بدافزارها و فضای وب حفاظت کامل به عمل بیاورد.

یکی از مزیت های خوب این نرم افزار حجم پایین آن میباشد که باعث میشود سیستم شما دچار کندی نشود و همچنین با سیستمهای قدیمی تر سازگاری بهتری خواهد داشت.

به روزرسانی خودکار ، وجود نسخه های ویندوز ، مک ، اندروید و آیفون و همچنین قابلیت ضد فیشینگ به کاربران این اطمینان را میدهد که آنتی ویروس AVG یکی از ایده آل ترین انتخاب ها برای هر سیستمی میباشد.

۱ -آنتی ویروس Avast

آنتی ویروس Avast

با بیشتر از ۳۰ ساله تجربه و تعداد کاربر فعال ماهیانه بیش از ۴۰۰ میلیون آنتی ویروس Avast یکی از بهترین آنتی ویروس های رایگان برای هر سیستمی میتواند باشد از سیستم شما در برابر بدافزارها و شبکه ی Wifi به بهترین نحو محافظت به عمل بیاورد.

قابلیت اجرا در پس زمینه بدون تاثیر بر کیفیت سیستم ، رابط کاربر پسند و زمان بوت بسیار پایین این آنتی ویروس را به یکی از بهترین انتخاب ها  برای هر کاربری تبدیل کرده است.

آنتی ویروس Avast برای سیستم عامل های ویندوز ، مک ، اندروید و ios توسعه یافته است. متاسفانه نسخه ی رایگان این نرم افزار از قابلیت آپدیت خودکار بهره مند نمیباشد ولی با تهیه ی نسخه ی پولی آن میتوان این مشکل را برطرف کرد.

مطلب پایانی

با توجه به مطالب بالا که گفته شد و با توجه به نیاز خودتان در انتخاب آنتی ویروس میتوانید از بین بهترین آنتی ویروس های رایگان برای کامپیوتر 

یکی را انتخاب کرده و بر روی سیستم خود نصب کنید در ضمن این مطلب را هم در نظر داشته باشید که آنتی ویروس رایگان Windows Defender که نرم افزار پیش فرض امنیتی ویندوز میباشد امروزه با پیشرفت های قابل توجهی داشته است تقریبا اکثر کاربران ویندوزی را از نصب آنتی ویروس های ثالث بی نیاز کرده است.