تفاوت حافظه ddr3 با ddr4
تفاوت حافظه رم DDR3 با DDR4 در چیست؟

تفاوت اصلی حافظه ddr3 و ddr4 در چیست؟ سوالی که هنگام خرید کیس استوک یا کامپیوتر با آن روبه رو میشویم. در اینجا قصد داریم تمامی تفاوت های حافظه ddr3 با ddr4 را بیان کنیم چه از لحاظ ظاهری و چه از لحاظ کارای و قیمت، پس تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

حافظه رم DDR3 در سال ۲۰۰۷ ساخت و تولید شد و روی تمامی لپ تاپها و رایانه ها شخصی به کار میرفت از سال ۲۰۱۴ به بعد جای خود را به حافظه DDR4 داد.

حافظه رم DDR4 در مقابل DDR3

به طور پیش فرض حافظه رم DDR4 با ولتاژ ۱.۲ ولت کار میکند در حالی که حافظه DDR3 با ولتاژ ۱.۵ ولت کار می کند. همین تغییر ۲۰ درصدی در ولتاژ حافظه ها باعث طولانی تر شدن طول عمر باطری می شود.

DDR4 نه تنها در در مصرق انرژی کارآمد تر است بلکه بسیار سریع تر هم می باشد. DDR3 بین ۸۰۰ تا ۲۱۳۳ MTps (میلیونها انتقال در ثانیه) در حالی که حافظه رم DDR4 بین ۲۱۳۳ تا ۳۲۰۰ MTps است.

حافظه DDR3:

  • تعداد پینها – ۲۴۰ 
  • حداکثر نرخ انتقال داده- ۲۱۳۳ مگابایت بر ثانیه
  • فرکانس ۴۰۰ تا ۱۰۶۶

حافظه DDR4:

  • تعداد پینها- ۲۸۸ 
  • حداکثر نرخ انتقال داده- ۳۲۰۰ مگابایت بر ثانیه
  • فرکانس- ۱۰۶۶ تا ۲۱۳۳

همانطور که در تصویر مشاهد می کنید سرعت خواندن/نوشتن در حافظه DDR4 بیشتر از DDR3 می باشد.

تفاوت حافظه ddr3 با ddr4

چرا حافظه رم DDR4 با حافظه DDR3 کار نمی کند؟

یکی از تفاوت های اصلی که در بالاهم اشاره شده چیدمان پینهای حافظه می باشد. رم DDR3 از کانکتور ۲۴۰ پین استفاده می کند اما DDR4 از کانکتور ۲۸۸ پین بهر میگیرد. مادربردهای سازگار با حافظه DDR4 با حافظه DDR3 کار نمی کنند و بالعکس.

تشخیص و تفاوت ظاهری DDR3 با DDR4 ؟

به صورت کلی روی بسته بندها اطلاعات مربوط به نوع حافظه رمها نوشته شده. همانطور که در تصویر پایین مشاهد می کنید حافظه DDR4 شکاف بین پینها در مرکز می باشد اما در حافظه DDR3 تقریبا شکاف در سمت راست می باشد.

چهار عدد رم ddr ، ddr2، ddr3 و ddr4

جمع بند:

سرعت و فرکانس بالای انتقال اطلاعات در حافظه DDR4 نسبت به DDR3 بیشتر می باشد. با توجه به اینکه حافظه رم DDR4 نسبت به قیمت با حافظه رم DDR3 تفاوت چندانی در بازار ندارند. پیشنهاد میشه که در انتخاب خود از حافظه DDR4 استفاده کنید.